NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Környezeti Fenntarthatósági Intézet

A fenntarthatósági átmenet fejlesztési koncepciója

 

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem kiemelkedő szerepet kíván betölteni a fenntartható jövő kialakításában, figyelembe véve a gyorsuló válságokat, a klímaváltozást, az energiaválságot, a vízhiányt, az élelmiszerbiztonság kérdéseit, valamint más fenntarthatósági kihívásokat. Az intézmény elkötelezett abban, hogy tudományos kutatások, oktatás és társadalmi szemléletformálás révén hatékonyan hozzájáruljon a fenntarthatósági célok 2030-ig tervezett megvalósításához, amelyet az ENSZ tagországai konszenzussal fogadtak el 2015-ben.

 

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem fő törekvése a társadalmi-gazdasági folyamatokban alapvető változások elindítása annak érdekében, hogy Magyarország nemzeti szinten a lehető legjobban hozzájárulhasson a fenntartható fejlődéshez. Az intézmény válaszként a környezeti és társadalmi kihívásokra felkészült, és elkötelezett a megoldások keresése és a szükséges változások megvalósítása iránt. 

 

Az egyetemnek aktív szerepet kell vállalnia a hazai és nemzetközi intézményi fenntarthatósági politikák formálásában és támogatásában. Ez magában foglalja a részvételt fenntarthatóságot célzó tudományos intézményi szövetségekben, szakértői hálózatokban, civil kezdeményezésekben és a környezeti fenntarthatóság társadalmi szemléletformálásában. Az egyetemnek továbbá kezdeményező szerepet kell vállalnia a környezeti és társadalmi fenntarthatósággal kapcsolatos szakpolitikai diskurzusokban és a kapcsolódó tudományos együttműködésekben. Az intézménynek fokozatosan "zöld kormányzás" és fenntartható életminőség mintaintézményévé kell válnia, mind a hallgatók képzése, mind a fenntarthatóságot célzó társadalmi-gazdasági kutatások és innovációk ösztönzése révén.

 

A fenntarthatósági stratégiaalkotás és megvalósítás tartalmi és módszertani kereteit felvázoló koncepció az intézményfejlesztés részét képezi. Az NKE fenntarthatósági fejlesztési terve a 2020-2025 időszakra szóló Intézményfejlesztési Tervhez kapcsolódik, és a jövőbeni stratégiai tervezést is kiszolgálja. A tervezési folyamat részeként cél a fenntarthatóság tudatosítása, az intézményi célok iránti elköteleződés erősítése, valamint a közös cselekvés ösztönzése és az intézményi versenyképesség növelése a felsőoktatási piacon. 

 

A koncepció az alábbi linken érhető el: /document/kfi-uni-nke-hu/KFI_Fenntarthatósági-koncepció_kiadvány.pdf