Fenntarthatósági átmenet – célok, kihívások, lehetőségek – Rendkívüli előadás az NKE vízdiplomáciai mesterképzésén
A geopolitikai krízisek eszkalációjára és a fenntarthatóságért tett lépések jelentős metamorfózisának szükségességére hívta fel Kőrösi Csaba – az ENSZ Közgyűlés 77. elnöke és a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója – előadásában a hallgatóság figyelmét.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem díszdoktora a Fenntarthatósági átmenet– célok, kihívások, lehetőségek címmel tartott angol nyelvű előadást 2024. február 29-én.
A Víztudományi Kar Nemzetközi vízpolitika és vízdiplomácia mesterszakos hallgatói – akikhez államtudományi mesterszakos hallgatók és érdeklődő vendégek is csatlakoztak – az ENSZ egykori vezető közjogi méltóságának jelen korunkat a klímaválság tükrében tényszerűen bemutató, gondolatébresztő szavait követően egy panelbeszélgetésen is részt vehettek. A mesterképzés két oktatója - Zlinszky János és Tomaj Zsófia - által moderált eseményen természetesen a vízpolitikát és a vízdiplomáciát érintő legégetőbb kérdések és feladatok kerültek fókuszba.
A napjainkban világviszonylatban kibontakozó geopolitikai ütközőpontok felvázolásával, valamint a 2015-ben az ENSZ valamennyi tagállama által elfogadott, a teljes társadalmi, gazdasági működést felölelő 17 db. ENSZ Fenntartható fejlődési cél elérését célzó eredmények illetve azok hiányának bemutatásával, a díszdoktor reális, válságokhoz vezető jövőbeli világképet tárt a hallgatóság elé. Azonban rámutatott, hogy számos reménykeltő folyamat indult el a világban. A globális közjavak megóvásához elengedhetetlen az országokon belüli, szakterületek közötti, illetve az országok közötti együttműködések erősítése, a közbizalom erősítése, a humán, társadalmi, pénzügyi, környezeti és épített tőkeelemek integrált kezelése, az eredmények komplex mérése a gazdasági fejlettség mérésén túl.
Az előadás második felében a 6. ENSZ Fenntartható fejlődési cél került a középpontba, amely a fenntartható vízgazdálkodás és az alapvető higiénia biztosítása mindenki számára globális feladatrendszerét rögzíti. A magyar diplomata ennek kapcsán beszámolt az elnöksége alatt, 2023. március 22-24. között rendezett ENSZ vízügyi konferencia eredményeiről, bemutatva azt a kilenc sarkpontot, melyek napirenden tartása kiemelt jelentőséggel bír a jövőben vélhetően egyre gyakrabban kialakuló, egyre nagyobb léptékű vízválságok megelőzésében, illetve kezelésében. E sarokpontok a víz- és klímapolitikák összekapcsolása, globális vízügyi jelzőrendszerek kiépítése, a korai jelzőrendszerek kiépítése, az élelmiszer- és energiaszuveneritás való függetlenítése, új víz-közgazdaságtan kialakítása, az oktatás fejlesztése, a határokon átnyúló egyezmények megkötése és egy új ENSZ vízügyi intézményi keretrendszer. Kőrösi Csaba hangsúlyozta: mivel a világméretű konfliktusok legnagyobb része a vízhez kötődik, a vízbiztonság megerősítése globális egzisztenciális kérdés. „Ha a klímaváltozást egy cápának tekintenénk, akkor a vízválságok lennének a fogai” – hasonlattal érzékeltette a klíma- és vízügyek egymásra utaltságát. Ezért a leendő vízpolitikai szakemberek maximális felkészültsége és elhivatottsága elengedhetetlen a fenntarthatósági célok elérésében.
Az előadást záró kerekasztalbeszélgetés során, a hallgatók az előadásban felvázolt klíma- és vízpolitikai kérdések mélyebb szakmai vetületével, és az ENSZ Közgyűlés volt elnöke tevékenységének személyesebb hátterével ismerkedhettek meg. Természetesen a díszdoktor a megjelentek kérdéseire is válaszolt, kiemelve a leendő vízpolitikai szakemberek gyors cselekvőképességének a jelentőségét.
Az eseményt az NKE Víztudományi Kara az Egyetem Környezeti Fenntarthatósági Intézetével együttműködve szervezte.
Szöveg: NKE VTK VKPT; KFI
Fotók: Szilágyi Dénes és VKPT